Lokutus
Ego sum Lokutus flagellum dei

Fanatismus
5.08.2009
Společnost

Vzhledem k aktuálním společenským tématům a razantnosti při jejich prosazování, se musím pozastavit nad mechanismem, jak vznikají společenské krize.

Vezměme si jako příklad nacismus. Celá dnešní západní společnost žije nacismem a jeho symboly. V hrůze nad tím, že by se nacismus mohl vrátit, zakazujeme starodávné, nacisty ukradené symboly, jako jsou runy, hákový kříž, nebo prostý pozdrav římanů.

Problémem však nejsou tyto symboly. Ani nacismus. Samotná ideologie vznikla po první světové válce, a to jen díky tomu, že němci, v důsledku kruté Versailleské smlouvy, doslova žrali hlínu. Zakazujeme symboly, trestáme pochybovače, přikazujeme lásku k bližnímu svému, ať je jekékoliv barvy či vyznání, až jsme téměř pomalu ke stavu, kterého se tak bojíme. Nemluvím teď o diktatuře, totalismu apod. Mluvím o fanatismu.


Nacismus

Co je vlastně nacismus? Není to nic jiného, než socialistická ideologie s prvky nacionalismu, rasismu a eugeniky. (via Wiki). Nacismus nebyl v Německu prosazen násilím, nýbrž byl zvolen demokraticky. Je to výrazně levicová ideologie, poháněná veřejným nepřítelem, stejně jako klasický socialismus nebo komunismus. V každé takové ideologii existuje nějaký veřejný nepřítel, který slouží jako ventil pro nahromaděné frustrace. Každý dobrý ideolog, ještě než zfanatizuje davy, vybere veřejného nepřítele, na kterého ukáže prstem. Tím docílí, že nenávist lidí bude tryskat ven, směrem, který jemu samotnému není nebezpečný a skýtá mu dokonce výhody.

Peníze jsou alfou a omegou fanatismu

Základním stavebním kamenem každé správné ideologie jsou peníze. Jedni je mají, druzí ne. Tak tomu bylo vždy. Peníze jsou zdrojem závisti, tudíž veřejný nepřítel musí být bohatý. Nacisté na to šli, narozdíl od komunistů, chytře. Komunisté řekli, že je špatné být bohatý, což mělo za následek ne příliš velkou ochotu k zavádění komunismu. Proto se musel komunismus po světě zavádět násilím, zatímco nacismus na to šel demokraticky. Málokdo by totiž nechtěl být bohatý, že.

Narozdíl od komunistů a klasických socialistů, nacisté naproti tomu řekli, že je špatné být bohatý ŽID. Židé byli v té době skutečně bohatí a ostatní jim jejich bohatství beztak už dávno záviděli, tudíž bylo snadné na ně ukázat. Nacisté řekli, že každý může být bohatý, pokud není Žid. Židé nemají právo na bohatství, od čehož byl jen krůček od záměny slova bohatství za slovo život. Problém totiž nastal poměrně záhy, kdy nacisté Židům bohatství vzali a veřejně je přitom označili. Sebrali Židům bohatství, sebrali lidem veřejného nepřítele – bohatého Žida. Aby svou ideologii udrželi naživu, museli stůj co stůj veřejného nepřítele udržet. Z veřejného nepřítele – bohatého Žida, se stal veřejný nepřítel – prostě jen Žid. Pak, aby to měli konzistentní, přihodili ostatní rasy, kromě vysněné Arijské.

Realita

Aby bylo jasno, nacismus, socialismus, komunismus atd. jsou JEN NÁLEPKY. Základem těchto ideologií jsou bazální pocity průměrného člověka, jako závist, nenávist, zloba, frustrace. Samotné tyto pocity nejsou přímým ohrožením, neboť jednotlivec nedokáže nadělat vážnější škody. V době hospodářského růstu a naplnění primárních potřeb obyvatel jako je jídlo, pití, dostupná zdravotnická péče atd. je majoritní populace spokojená a nedělá problémy. Každý se zabaví jak dokáže a maximálně si tak pěstuje své uražené já, když se mu zrovna nedaří. Lidé dokáží vydržet skutečně hodně a musí být opravdu velká společenská krize, aby se z průměrného frustráta stal FANATIK.

Základ fanatismu

Fanatismus se vyznačuje jednou základní vlastností. Je nakažlivý. Když má dobrou a živnou půdu (hluboká společenská krize, deprese, hladomor, válka apod.), dokáže se šířit třeba jen zvukem či obrazem. Není to kapénková infekce ani herpes. Je to nemoc psychického původu.

Průvodním znakem fanatismu je kupříkladu nadměrná agrese. I ten nejzbabělejší přizdisráč, který si normálně nedokáže říci ani o knedlík navíc, je s davem za zády takový hrdina, že by Achilles zahodil meč a šel raději kopat studny. Dokáže napadat svůj cíl s neskutečným zápalem, nenávistí a záští. Čím více příznivců má a čím hustější je atmosféra ve společnosti, tím více takový subjekt otevírá stavidla své frustrace, tím více nenávidí a tím více ubližuje. Z původně dobráckého tatíka od rodiny se může v krátké době stát zabijácká mašina. Kdyby se však tento člověk na sebe podíval v době, kdy ještě nebyl v tomto období zuřivosti, sám by se podivil, co dokážou nekontrolované emoce s člověkem udělat.

Pak stačí jeden člověk, který tento stav ve správné době v lidech zažehne a šíří se to jako stepní požár. Tento vůdce fakticky převezme historickou odpovědnost za veškeré činy, kterých se jeho následovníci dopustí, což je pro tyto následovníky, aka zbabělce, morální očištění jich samých. Veškeré frustrace, živené dlouhodobými problémy, se v době, kdy se někdo takový objeví, vyvalí ven a způsobí průser a ten je pak přímo úměrný množství nespokojených lidí a době, po kterou frustrace v těchto lidech bobtnaly.

Shrnutí

Nebezpečím pro společnost není nacismus či komunismus. Nejsou to ani nevinné symboly. Dokonce to není ani ten jedinec v roli vůdce. Je to ten průměrný člověk, otec od rodiny, poslušná dcera školou povinná, hodná paní učitelka, pracovitý stejc z té farmy naproti, a další. Jsou to oni, tito normální lidé, resp. jejich niterní touhy a nenaplněné bazální potřeby.

Při úzkostlivém sledování symbolů a potenciálních vůdců jsme zapomněli sledovat své nitro, kde číhá skutečné nebezpečí.

Podívejte se na toto video, lidé a přemýšlejte o sobě. Abyste jednou nebyli překvapeni, že stojíte v pozoru a vyřváváte do světa své frustrace.

Dodatek

Intenet dnes skýtá úžasný studijní materiál a zároveň poskytuje společnosti určitou pojistku. Když si projdete diskuse, plné frustrovaných lidí, které denně potkáváte venku na ulici, v práci, ve škole i jinde, můžete jednak rozpoznat potenciálního fanatika, zbabělce a sráče ještě v inkubační době, druhak můžete studovat, jak se chová, když se cítí bezpečně. V době společenské krize dává těmto lidem pocit bezpečí vůdce a dav za zády. Na internetu je to anonymita, za kterou se můžou schovat. Nerušme ji, nechme je se ventilovat. Oni se uvolní a nás to nic nestojí. Kromě toho můžeme, pokud budeme pozorní, rozpoznat společenské nebezpečí včas. To, co dříve bujelo v hospodách, se dnes projevuje ve veřejném prostoru.

linkuj.cz vybrali.sme.sk

Komentáře

(Petr F, 05.08.2009, 22:36:39)
Sice to vubec neni nametem clanku, ale uz jsme se jednou spolecne otreli o Versailleskou smlouvu (pamatujete? EU u ADenta) Takze se ptam znovu: Co Vam na ni tolik vadi a co byste napsal jinak? Me osobne napada jedina zmena a to navic jen proto, ze vim jak to za par let dopadlo, coz ale tvurci moc nevedeli.

(Lokutus - WWW, 05.08.2009, 22:57:25)
Ta smlouva nebyla motivována válečnou náhradou, spíše pomstou. Navíc, stejně jako po druhé světové, i po té první byly velmoci motivovány soukromými zájmy. Francie chtěla dominanci, Británie naopak. USA zase měly zájem na rozbití evropských koloniálních mocností. Odsralo to Německo, zatímco Rakousko-Uhersko se rozpadlo. Německo muselo převzít na svá bedra veškerou odpovědnost a nedostalo šanci se vzpamatovat z porážky, a to včetně ekonomicických důsledků. Od začátku bylo cílem velmocí vyždímat Německo domrtě. To je sice legitimní, ale je nutno to dotáhnout do konce. Jako to udělal Řím s Kartágem, Španělé s Aztéky, nebo Inky. Anebo jim měli dát dostatek prostoru k sebeobnově a chytře si je uvázat. Udělali to blbě a doplatili na to.

Tesat (pankreas, 05.08.2009, 22:57:52)
"Aby bylo jasno, nacismus, socialismus, komunismus atd. jsou JEN NÁLEPKY."

-- "Pravice" a "levice" ne?

(Lokutus - WWW, 06.08.2009, 00:04:39)
Pravice/levice také, samozřejmě. Nejde však o ideologie.

(anderson - Mail, 06.08.2009, 08:14:06)
Ostatně velice zajímavý článek o rozdílech mezi levicí a fašismem je zde: http://web.volny.cz...y/IDC/114563/

(Petr F, 16.08.2009, 12:29:29)
Doporucuji knizku The Pity of War od Nialla Fergusona. Za zasadni problem povazuji, ze Dohoda nedosla az do Nemecka. To by jim totiz dalo pravo vystupovat tak jak vystupovali. Za povalecnou bidu Nemecka nemuze ani tak Versailleska smlouva, ale hyperinflacni politika, kterou si nemecti ekonomove vybrali svobodne! Take je vhodne podivat se jak by se chovali Nemci, kdyby vyhrali. Ale hlavne jste neodpovedel na otazku co byste udelal jinak. Ja bych pouze vyradil pasaz rikajici, ze za valku mohou pouze Nemci, protoze to evidentne nebyla pravda. A mozna bych nedovolil rozpad Rakouska Uherska... Zbytek bych nechal beze zmeny.

Lož (fdfdf - Mail, 28.02.2012, 06:24:50)
Nacizmus nie je výrazne ľavicová ideológia. Nacizmus je krajne pravicová ideológia.
Komunizmus je svetlo, nacizmus tma!
Kapitalizmus je hnoj!Přidání komentáře...